Szlak Ducha Gór – rodzinna przygoda
Szukacie pomysłu na zwiedzanie Szklarskiej Poręby z dziećmi? Nie wiecie od czego zacząć i boicie się, że coś przegapicie? Jeśli tak, to zabawa terenowa Szlak Ducha Gór jest właśnie dla was. To połączenie odkrywania lokalnych atrakcji z odrobiną przygody.
Na czym polega zabawa?
Gospodarzem szlaku jest sam Duch Gór, który wszystko wam wyjaśni:
„Mówią na mnie Duch Gór, Liczyrzepa lub Karkonosz. Mieszkam w okolicznych lasach, przechadzam się wzdłuż górskich potoków i podziwiam wspaniałe widoki. Zapraszam Cię na niezwykłą podróż po najciekawszych miejscach Szklarskiej Poręby. W moim pamiętniku znajdziesz wskazówki oraz mapę, które pomogą Ci w zabawie. Twoim zadaniem będzie odnalezienie 17 kamieni z tajemniczymi symbolami. Każdy z nich posiada metalową tabliczkę – wystarczy przyłożyć kartkę i odrysować znak. Jeśli odrysujesz je wszystkie, koniecznie wróć do Informacji Turystycznej, gdzie otrzymasz upominek. Przejście całego szlaku zajmie około 3 dni, ale nie przejmuj się. Nie musisz tego robić od razu. Zabawę możesz dokończyć w każdym innym terminie, nawet podczas następnej wizyty w Szklarskiej Porębie. Do zobaczenia na szlaku."
Trochę historii
Szlak Ducha Gór powstał w 2010 roku. Pomysłodawcą i autorem rzeźbionych kamieni oraz tabliczek jest Maciej Wokan - lokalny artysta. W 2025 roku odświeżyliśmy przewodnik i oprawę graficzną. Nową wersję zilustrowała Marcela Wokan, artystka i mieszkanka Szklarskiej Poręby.
Magiczny Szlak Ducha Gór zajął II miejsce w konkursie Róża Regionów 2015, organizowanym „Wiadomości Turystyczne”. W 2017 otrzymał certyfikat Krainy Ducha Gór.
Zestaw do zabawy terenowej Szlak Ducha Gór do kupienia w Informacji Turystycznej przy ul. Jedności Narodowej 1a.
- Szlak Ducha Gór to zabawa dla całej rodziny połączona z odkrywaniem lokalnych atrakcji
- Forma gry terenowej jest świetną motywacją do aktywnego wypoczynku
- Odrysowane symbole oraz upominek staną się wyjątkową pamiątką
W centrum miasta, na Skwerze Twórców Radiowej Trójki rzeźba Ducha Gór autorstwa Grzegorza Siwego Pawłowskiego przedstawia wizerunek władcy Karkonoszy z mapy Śląska, wyrysowanej w 1561 roku przez wybitnego kartografa Martina Helwiga.
Duch Gór jest żywą legendą łączącą współczesną Szklarską Porębę z jej historią. Przypomina nam na co dzień, że mieszkamy w magicznym miejscu...