W ramach EkoArt — Międzykulturowego Festiwalu Przyrodniczego

od godziny 1630

Koncert Ranko Ukulele — plenerowa scena muzyczna

Ranko Ukulele można zobaczyć w najpopularniejszych serwisach streamingowych we współpracy z Agora Digital Music. To artystka z Poznania śpiewająca proste i zazwyczaj wesołe piosenki własnego autorstwa przy akompaniamencie ukulele. Teksty, bazujące na luźnych skojarzeniach i absurdalnym humorze zyskały szeroką publiczność, w szczególności dzięki popularności utworów pt. Kluska i Żaklin. Z wykształcenia jest lingwistką, po kilku latach spędzonych w Kambodży wróciła do Polski (w sam raz na pamiętnego wirusa) i panoszy się głównie w Internecie na jutiubowym kanale Ranko Ukulele oraz wszędzie tam, gdzie znajdzie ludzi, którzy w głębi serca identyfikują się z pierogiem. Nieodłącznym elementem twórczości Ranko są tzw. bazgrołki, czyli własnoręcznie rysowane przez artystkę historie, ilustrujące jej piosenki i będące zarazem teledyskami do wielu z jej utworów.

Ranko Ukulele koncertuje od 2020 roku. Przez ograniczenia pandemiczne początkowo głównie poprzez You Tubie i pojedyncze koncerty na otwartej przestrzeni w okresie letnim. Od ‘22 występuje regularnie m. in. na wspólnej trasie z Zenkiem Kupatasa, trwającej od kwietnia do czerwca ‘22 roku. Artystka zagrała również przed zespołem Mikromusic oraz wystąpiła gościnnie podczas koncertów Wojtka Szumańskiego i SMKKPM.

W kwietniu ‘22 roku, początkowo na platformy internetowe , a następnie w czerwcu do sprzedaży na CD, trafiła pierwsza studyjna płyta artystki pt. Marudne piosenki, będąca kompilacją popularnych w mediach społecznościowych piosenek, wykonanych w nowych aranżacjach z dodatkowymi instrumentami nagranymi przez Pawła Paweuke Wojciechowskiego z zespołu Part of the kitchen.

Koncert Ranko Ukulele