Przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej powstał Ogród Wyobraźni. Nadszedł czas na jego wspólne upiększenie i takie zaaranżowanie abyśmy czuli się w tym miejscu naturalnie.
Jeśli miła jest Wam przyroda, chcecie zdobyć wiedzę jak założyć ogródek permakulturowy lub własną hodowlę grzybów, co ważne — nie boicie się pobrudzić — czujcie się zaproszeni!
Dwudniowe wydarzenie jest głównie dla dzieci, ale pomoc dorosłych ogrodników bardzo się przyda. Zwłaszcza przy pracach ziemnych :)

A dla wszystkich, bez względu na wieki i zamiłowania — koncert Ranko Ukulele! To będzie muzyczne zwieńczenie Festiwalu Przyrodniczego EkoArt.

A w programie...

26 maja, piątek

sale MOKSiAL przy ul. Słowackiego 13 w Szklarskiej Porębie

Warsztaty dla dzieci, wstęp wolny, lecz liczba miejsc ograniczona

 

• godzina 15, pracownia plastyczna

Sadzenie lasów w szkle — warsztat dla dzieci w wieku od 7 lat

Prowadzenie: Anna Wójcikiewicz — obserwatorka przyrody, miłośniczka gór, roślin i grzybów; od kilku lat zgłębia tajniki zamkniętych szkle naturalnych ekosystemów, tworząc zielone aranżacje.

 

• godzina 16, sala gimnastyczna

Zajęcia rozwojowe — joga dla dzieci, świadomość oddechu, poprawa koordynacji i równowagi

Prowadzenie: Magdalena Miętkiewicz-Gajewska — absolwentka ASP, od lat wykonuje pracę nauczyciela-instruktora-dydaktyka prowadząc warsztaty kreatywne i artystyczne z różnych technik, dzieląc się zamiłowaniami i wiedzą z każdym, kto chce odkryć w sobie artystę, poczuć fascynację tworzenia i wypełnić przestrzenie dobrą energią.

 

• godzina 17, pracownia plastyczna

Leśne obrazy z mchu — warsztat dla dzieci w wieku od 7 lat

Prowadzenie: Anna Wójcikiewicz.

 

27 maja, sobota

Ogród Wyobraźni — plener przy siedzibie MOKSiAL ul. Słowackiego 13 w Szklarskiej Porębie

wstęp wolny

 

• godziny 13-15

LandArt — warsztaty rękodzielniczo-artystyczne dla wszystkich

Prowadzenie: Monika Krakowska — absolwentka Akademii Sztuk Wizualnych, od wielu lat w świat sztuki wprowadza dzieci i młodzież na warsztatach plastycznych prowadzonych w MOKSiAL-u; działalność artystyczną i edukacyjną oraz miłość do gór łączy skutecznie z narciarstwem

 

• godziny 13-15

BushBART — warsztaty terenowe dla dzieci

liczba miejsc ograniczona

Elementy survivalu i przetrwania w warunkach leśnych. Warsztat zakłada zagadnienia i naukę związaną z przetrwaniem poza domem m. in. przygotowanie bazy, budowa szałasu, skompletowanie niezbędnego ekwipunku do przetrwania, nauka rozpalania ognia, przygotowania potraw z ogniska, pozyskiwania wody w terenie, nauka nawigacji, umiejętność posługiwania się kompasem.

Prowadzenie: Bartosz Wójcikiewiczbushpasterz, najlepiej czuje się w lesie, który przemierza pieszo, na rowerze, z aparatem fotograficznym lub hamakiem; sympatyk i entuzjasta gór i natury, grafik i instruktor snowboardu

 

• godziny 13-16

O czym myślą grzyby? — wykład warsztatowy dla wszystkich

Zakładamy własną hodowlę grzybów! Poznamy różne rodzaje grzybów. Porozmawiamy o ich właściwościach zdrowotnych i walorach smakowych. Dowiemy się o tym jak grzyby się ze sobą komunikują. Jakie w naszych lasach można spotkać grzyby nie tylko te dobrze znane i do jakich celów można je wykorzystywać, jak uprawiać smaczne i bogate w minerały grzyby w warunkach domowych.
Na warsztatach założymy minihodowlę z mieszanką grzybni różnych gatunków jadalnych grzybów.

Prowadzenie: Tomasz Marzec — przyrodnik zafascynowany naturalnymi zależnościami przyrody, rzeźbiarz z wieloletnią praktyką tworzenia w drewnie.

 

• godziny 14-1630

Ogród pachnący ziołami — permakulturowy warsztat ogrodniczy dla wszystkich

W kontekście zachodzących zmian klimatycznych, setek zanikających w naszym systemie gatunków, a co za tym idzie wielu rozprzestrzeniających się chorób i szkodników roślin, niezwykle ważnym jest, aby w naszych ogrodach tworzyć jak największą bioróżnorodność.
O tym i wielu innych aspektach życia ogrodu porozmawiamy, tworząc permakulturową spiralę ziołową, która wspierając nasz ogród wesprze również nasze zdrowie i kubki smakowe mocą leczniczych i kulinarnych właściwości ziół.
Z najmłodszymi uczestnikami warsztatu porozmawiamy również o nasionach oraz stworzymy kule nasienne wspomagające kiełkowanie i wzrost roślin.

Prowadzenie: Agnieszka Malina Pszonak, miłośniczka pracy z glebą i twórczyni ogrodów z wykorzystaniem dobrych praktyk rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury; fascynatka agroekologii i regeneratywnych metod prowadzenia gospodarstwa rolnego; absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego na kierunku rolnictwo ekologiczne, od wielu lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty i konsultacje, pomagając zakładać przydomowe warzywniki, zielniki i sady; kolekcjonerka nasion i promotorka suwerenności nasiennej, miłośniczka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do szeroko rozumianej samowystarczalności, członkini stowarzyszenia Iseris.

Uwaga: można się pobrudzić, zalecane wygodne ubranie.

 

• godziny 14-17

Terenowa Kuchnia Roślinna — dla wszystkich

Na warsztacie wspólnie przyrządzamy potrawy z roślin na codzień uważanych za chwasty, rozmawiamy o tym jak dobrać smaki, które rośliny można smażyć czy gotować, a które lepiej podać bez obróbki oraz jak zachować to co w roślinach jest najważniejsze czyli naturalne wartości odżywcze, minerały i witaminy. W trakcie przyrządzania rozmawiamy o historii polskiej kuchni, o dawnych przepisach i o tym jak było w czasach kiedy ludzie nie mieli supermarketów a najlepsze składniki obiadów znajdowali wokół domu.

Prowadzenie: Maciej Zawierucha — instruktor edukacji ekologicznej fundacji ekologicznej Zielona Akcja, dyplomowany fitoterapeuta-zielarz; działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi od ponad 15 lat; kontynuuje tradycje rodzinne, nawiązując do dawnych zawodów m. in. karkonoskich laborantów.

 

• godziny 15-17

Wysiew kwietnej łąki — dla wszystkich

Prowadzenie: Monika Krakowska.

 

• godzina 1630

Koncert Ranko Ukulele — plenerowa scena muzyczna

Ranko Ukulele można zobaczyć w najpopularniejszych serwisach streamingowych we współpracy z Agora Digital Music. To artystka z Poznania śpiewająca proste i zazwyczaj wesołe piosenki własnego autorstwa przy akompaniamencie ukulele. Teksty, bazujące na luźnych skojarzeniach i absurdalnym humorze zyskały szeroką publiczność, w szczególności dzięki popularności utworów pt. Kluska i Żaklin. Z wykształcenia jest lingwistką, po kilku latach spędzonych w Kambodży wróciła do Polski (w sam raz na pamiętnego wirusa) i panoszy się głównie w Internecie na jutiubowym kanale Ranko Ukulele oraz wszędzie tam, gdzie znajdzie ludzi, którzy w głębi serca identyfikują się z pierogiem. Nieodłącznym elementem twórczości Ranko są tzw. bazgrołki, czyli własnoręcznie rysowane przez artystkę historie, ilustrujące jej piosenki i będące zarazem teledyskami do wielu z jej utworów.

Ranko Ukulele koncertuje od 2020 roku. Przez ograniczenia pandemiczne początkowo głównie poprzez You Tubie i pojedyncze koncerty na otwartej przestrzeni w okresie letnim. Od ‘22 występuje regularnie m. in. na wspólnej trasie z Zenkiem Kupatasa, trwającej od kwietnia do czerwca ‘22 roku. Artystka zagrała również przed zespołem Mikromusic oraz wystąpiła gościnnie podczas koncertów Wojtka Szumańskiego i SMKKPM.

W kwietniu ‘22 roku, początkowo na platformy internetowe , a następnie w czerwcu do sprzedaży na CD, trafiła pierwsza studyjna płyta artystki pt. Marudne piosenki, będąca kompilacją popularnych w mediach społecznościowych piosenek, wykonanych w nowych aranżacjach z dodatkowymi instrumentami nagranymi przez Pawła Paweuke Wojciechowskiego z zespołu Part of the kitchen.

Koncert Ranco Ukulele — plenerowa scena muzyczna

Ponadto

• godziny 13-17

Mobilna edukacja ekologiczna Związku Gmin Karkonoskich — dla wszystkich

  • ekologiczne gry wielkoformatowe

  • malowanie na szkle

  • koło Fortuny

  • eko-eksperymenty, zabawy i pogadanki

  • ekologiczne ładowanie urządzeń mobilnych

 

Organizatorem Międzykulturowego Festiwalu Przyrodniczego EkoArt jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. Koordynatorką jest Anna Wójcikiewicz (kultura@mok.szklarskaporeba.pl).

Festiwal jest współfinansowany z programu Integracji polsko-ukraińskiej dla oświaty, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Numer projektu: RPDS.10.02.01-02-0006/22