Jelenia Góra to piękne miasto z 900 – letnią historią.

Jak głosi legenda gród miał założyć Książę Bolesław Krzywousty, który wraz ze swoją świtą przybył w te rejony na polowanie. Na jednym ze wzgórz upolował dużego jelenia - stąd też nazwa miasta.

Pewnym jest jednak, ze Krzywousty na wzgórzu nieopodal zbiegu rzek Bóbr i Kamienna wybudował w latach 1108-1111 grodzisko, którego wały widoczne są do dziś (obecnie w miejscu tym stoi wieża powstała w XIX wieku zwana wieżą Krzywoustego).

Miasto jest niezwykle pięknie położone. Z dala widać szczyty majestatycznych góry, lasy dotykają granic Jeleniej Góry, a nieopodal rozciąga się Karkonoski Park Narodowy. Jak przystało na gród założony we wczesnym średniowieczu w Jeleniej Górze jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.


Wymienić tu należy choćby Rynek z 55 kolorowymi kamieniczkami z podcieniami, wzniesionymi głównie przez zamożnych jeleniogórskich kupców. Na środku Rynku stoi Ratusz, okazała budowla w klasycystycznym stylu, a tuż obok dawna studnia miejska ozdobiona posągiem Neptuna.

Jelenia Góra zwana jest często stolicą Karkonoszy. Jest zarówno centrum administracyjnym regionu (siedziba władz powiatowych) jak i kulturalnym. Odbywa się tu szereg interesujących imprez jak choćby Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych czy Jarmark Staroci czy Spotkania Teatralne. więcej

W Jeleniej Górze działa: Zdrojowy Teatr Animacji - http://www.teatr.jgora.pl/, Teatr Dramatyczny i.m.C.K. Norwida - http://www.teatrnorwida.pl/ i Filharmonia Dolnośląska - http://www.filharmonia.jgora.pl/.

Jedną z najpiękniejszych dzielnic Jeleniej Góry są Cieplice . To zarazem jedno z najładniejszych uzdrowisk w Polsce. Znajduje się tu, ostatnio gruntownie wyremontowany, Pałac Schaffgotchów wybudowany w latach 1784-88. Do niego przylega niezwykle malowniczy Park Zdrojowy.

Pierwsze wzmianki o przypałacowym ogrodzie francuskim pochodzą z połowu XVIII w. Jednak w 1838 r. park został gruntownie przebudowany wg założeń stylu angielskiego. Park jest piękny o każdej porze roku, jednak zwłaszcza jesienią gdy dęby i buki okrywają się kolorową szatą, a w oddali widać Karkonosze w kolorach jesieni, park ten nie ma sobie równych w regionie. Mieści się tu Zdrojowy Teatr Animacji - http://www.teatr.jgora.pl/ a także Pawilon Norweski , w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Przyrodnicze - http://www.muzeum-cieplice.pl/.

Tekst: Anita Kaczmarska


Strona miasta Jelenia Góra - http://jeleniagora.pl/start/

Dojazd ze Szklarskiej Poreby: działają połączenia autobusowe - http://www.pks.jgora.pl/ i pociągowe - http://www.pkp.pl/index.html. Dojazd samochodem zajmie około 20 min.