Dolina Pałaców i Ogrodów jest szlakiem turystycznym prowadzącym po zabytkach architektury pałacowej i zamkowej przez niezwykle ciekawe krajobrazowo tereny podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Kotlina Jeleniogórska jest miejscem szczególnym na kulturowej mapie Polski. Z jednej strony - wspaniałe krajobrazy Karkonoszy i Rudaw Janowickich, a z drugiej - największe nasycenie w obiekty zabytkowe.
I nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość i rozmaitość historycznych budowli takich jak: średniowieczne wieże i zamki, renesansowe dwory, barokowe pałace, XIX-wieczne założenia pałacowo-parkowe nadają regionowi unikatowy charakter. Owo połączenie walorów naturalnego krajobrazu i dziedzictwa kultury materialnej podkreślają wspaniałe założenia parkowe otaczające najświetniejsze rezydencje.
Krajobrazowe parki, często połączone ze sobą historycznymi alejami, wtapiają się w naturalne wzgórza, lasy i polany kotliny. Wyjątkowa harmonia działań twórczych człowieka i naturalnego krajobrazu już pod koniec XVIII w. zyskała status miejsca niezwykłego.

Tu swoje rezydencje zakładały najświetniejsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, książęta hescy i orańscy. W okresie romantyzmu kotlina stała się znanym miejscem turystycznym i uzdrowiskowym. Przybywali tu artyści, miłośnicy przyrody i podróżnicy z całej Europy, i Ameryki, m.in. Fryderyk Chopin, Johan Wolfgang Goethe, Jon Quincy Adams. Urzeczeni krajobrazem malarze zakładali tu kolonie i szkoły artystyczne. Do dziś możemy podziwiać setki XIX-wiecznych grafik i obrazów przedstawiających krajobraz i architekturę. Gdy w połowie XIX w. pruska rodzina królewska nabyła rezydencje w Karpnikach, Mysłakowicach i Wojanowie, swoją działalność w Kotlinie Jeleniogórskiej rozpoczęli najlepsi ówcześnie architekci i architekci krajobrazu: Karl Friedrich Schinkel, Friedrich August Stuler, Peter Joseph Lenne. Intensywny napływ turystów sprawił, iż w całym regionie rozwijała się wspaniała architektura uzdrowiskowa, rezydencjonalna i willowa.

Dolina Pałaców i Ogrodów jest szlakiem turystycznym o znaczeniu regionalnym dla Województwa Dolnośląskiego (uchwała 2445/III/2009 z dn. 17.02.2009). Szlak jest oznakowany. Trasa prowadzi po zabytkach architektury pałacowej i zamkowej przez niezwykle ciekawe krajobrazowo tereny podnóża Rudaw Janowickich i Karkonoszy.
Wykaz obiektów:

1. Bukowiec (k. Kowar) - Pałac w Bukowcu
2. Brunów - Pałac w Brunowie*
3. Ciszyca (k. Kowar) - Pałac w Ciszycy
4. Cieplice (Jelenia Góra) - Pałac Schaffgotschów
5. Ciechanowice - Pałac w Ciechanowicach*
6. Janowice Wielkie - Dwór w Janowicach Wielkich
7. Janowice Wielkie - ruiny Zamku Bolczów w Janowicach Wielkich
8. Jelenia Góra - Dwór Czarne w Jeleniej Górze
9. Jelenia Góra - Pałac Paulinum w Jeleniej Górze
10. Karpniki - Pałac w Karpnikach
11. Karpniki - Pałac Dębowy w Karpnikach
12. Kowary - Pałac Miejski w Kowarach
13. Kowary - Nowy Dwór w Kowarach
14. Łomnica - Pałac i Dom Wdowy
15. Miłków - Pałac w Miłkowie
16. Mniszków - Dwór w Mniszkowie
17. Mysłakowice -Pałac w Mysłakowicach
18. Pakoszów - Pałac w Pakoszowie
19. Radomierz - Dwór w Radomierzu
20. Siedlęcin - Wieża Rycerska w Siedlęcinie
21. Sobieszów - Pałac w Sobieszowie
22. Sobieszów - Zamek Chojnik
23. Staniszów - Pałac w Staniszowie
24. Staniszów - Pałac na Wodzie w Staniszowie
25. Wojanów - Pałac w Wojanowie
26. Wojanów - Pałac w Wojanowie- Bobrowie

*obiekt poza obszarem Kotliny Jeleniogórskiej

więcej o obiektach na: http://dolinapalacow.pl/

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej
ul. Robotnicza 9
58-533 Bukowiec
tel/fax: + 48 75 74 28 501
email: biuro@dolinapalacow.pl
Zobacz na mapie położenie obiektów: https://tiny.pl/wsh46