Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na otwarcie wystawy Jerzego Kosałki pt. Dialogi
Piątek 18 marca o godzinie 17 przy ulicy Długiej 1
W trakcie wernisażu artysta oprowadzi widzów po wystawie.
Wystawa kultowego wrocławskiego artysty to inspirujący spacer po świecie sztuki. W Jeleniej Górze zobaczymy wybór obrazów, rzeźb, obiektów oraz instalacji."(…) dialogowanie z twórczością innych artystów to jeden z ważnych wątków przewijających się w całej twórczości Kosałki, (…) który do swych komentarzy oraz medialnych interwencji wykorzystuje chętnie dzieła wielkich, światowych mistrzów sztuki, najczęściej XX wieku (Malewicza, Duchampa, Warhola, Beuysa), choć zdarzają się też dialogi z artystami renesansu (Leonardo da Vinci), jednak chyba szczególnie chętnie sięga – jako artysta sytuujący się bardzo świadomie w obrębie prowincjonalnej lokalności – po polskich artystów (Lachowicz, Mazurkiewicz, Kalina, Krasiński, Jakubowicz, Jarodzki). (…) Kosałka sam siebie reklamuje żartobliwie jako wielbiciela post-prawdy, stwierdzając iż tym razem »odpowiadając na potrzebę czasu i posługując się popularną ostatnio metodą relatywizacji ocen historycznych, zaprezentuje swoje wersje wydarzeń, które miały miejsce w historii sztuki«. Jednym z aspektów tego rodzaju przekomarzania się z osiągnięciami sztuki powstałymi na tzw. Zachodzie, jest to, że autor tworząc figurę narratora-prowincjonalnego artysty demaskuje sam siebie i swoją pozycję, sugerując iż pozostaje mu jedynie zaczepianie Wielkich Mistrzów, by zwrócić na siebie uwagę. To zatem wyjściowa ironia w stosunku do samego siebie powoduje, że widz – wchodząc w świat Kosałki – nie boi się, niejako za jednym zamachem, odnieść się ironicznie nie tylko do wyśmiewającego się z siebie artysty, ale również – do samego siebie." Tak o twórczości Jerzego Kosałki pisze Jerzy Kostecki w katalogu wystawy.
Jerzy Kosałka (ur. 1955 r.) artysta multimedialny związany z Grupą Luxus — jedną z najważniejszych polskich grup artystycznych z przełomu lat 80. i 90. XX stulecia, w ramach której poruszano wątki związane z kulturą masową. Kosałka buduje obiekty, makiety, tworzy instalacje, działa w przestrzeni publicznej, uprawia performance. Jego twórczość cechuje duża doza poczucia humoru i ironii (również autoironii). Brał udział w prawie 40 wystawach indywidualnych i 160 zbiorowych. Jest autorem m.in. słynnej Bitwy pod Kłobuckiem (1986), która znalazła się w podręczniku do języka polskiego między wierszami Broniewskiego i Baczyńskiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Wystawa organizowana wspólnie z Galerią Sztuki w Legnicy. Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.
Do 12 marca czynna jest wystawa Karkonosze. Fotografia 1945-2021, zatem to ostatnia chwila by zobaczyć wspaniałe fotografie górskie.
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy ulicy Długiej 1telefon 757 526 669, www.galeria-bwa.karkonosze.com, bwa@jeleniagora.pl, Facebook: Galeria BWA Jelenia Góra, Instagram: bwajeleniagora, YouTube: BWA Jelenia GóraCzynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, w soboty w godz. 10-16
Jerzy Kosałka, DO WIDZENIA, instalacja.
Miejsce wydarzenia: BWA Jelenia Góra
Ul. Długa 1