Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Droga w Himalaje":Magiczne lata taternickie w Polsce. Magiczne środowisko ludzi. Gdy dla świata zakończyła się II wojna światowa, w Polsce zamiast wolności, "podarowano" nam niewolę. Uzależnieni od Rosji, o zamkniętych granicach, z niewielką szansą na paszport, by móc wyjechać w świat, Ci z Polaków, dla których swoboda decydowania o sobie była najważniejsza, szukali drogi do wolności.I ją znaleźli.
Zbigniew Skoczylas, pan na schronisku Morskie Oko, tak mówił:"Od Łysej Polany zaczynał się inny świat". Wolność znaleźli w Tatrach, w działalności górskiej, w swoim serdecznym środowisku taternickim. Wystarczy chwilę porozmawiać z Taternikami z tamtych lat, by zobaczyć wyraźnie, że nie tak łatwo zniewolić Polaka. Co ich cechuje?Odwaga, uczciwość, szarmanckość wobec kobiet, przyjaźń, fantazja, miłość do wspinaczki, do zabaw razem w górach, i wiele innych cech. Szkolili siebie, wykuwali swoje charaktery w Tatrach, pokonując ściany górskie latem i zimą. A sprzęt wspinaczkowy mieli ho ho: ciężki i zawodny.
To oni otworzyli wrota do późniejszych dokonań Złotej Dekady, gdy ich młodsi koledzy mogli wreszcie zacząć wspinać się w najwyższych górach świata. Otwarto im granice, a oni gnani pragnieniem wolności, sprawdzania się, pojechali tam gdzie najtrudniej: w Himalaje i Karakorum. Siła marzenia kultywowanego od dziesiątków lat, ziściła się w pokoleniu Złotej Dekady.
Na naszym kolejnym spotkaniu z cyklu "Droga w Himalaje" gościć będziemy człowieka o wielkiej skromności, taternika, alpinistę, instruktora taternictwa, a z zawodu operatora filmowego. Nasz gość: ANDRZEJ SKOCZYLAS, w Tatrach wspinał się od 1956. Robił drogi latem i zimą. Był uczestnikiem wyprawy Koła Krakowskiego KW w Hindukusz Afgański i Wrocławskiego Koła w Karakorum na Broad Peak w 1975. Inspirował i nakręcił zdjęcia do kilku filmów górskich.Zobaczymy archiwalne filmy z Hindukuszu z roku 1971, archiwalne, nigdzie wcześniej nie prezentowane zdjęcia, posłuchamy opowieści o ludziach środowiska taternickiego (Długoszu, Bielu i innych) oraz Himalajskiego.
Czeka nas gratka, będziemy mieli możliwość poznać i posłuchać opowieści Andrzeja Skoczylasa, który przez skromność, wcześniej nie brał udziału w prelekcjach.
Na spotkanie zapraszamy już 24 czerwca (sobota) do Szklarskiej Poręby, spotykamy się punkt godzina 16-ta!Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie ul. 11 Listopada 23
Z górskim pozdrowieniemGrupa "Drogi w Himalaje"
Plakat do pobrania .
Miejsce wydarzenia: Dom Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskie ul. 11 Listopada 23
11 Listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba, Polska