Rowerowy Bieg Piastów w weekend to nie tylko radosne zawody

Każde zawody w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach są wyjątkowe. Czy to zimowe biegi narciarskie, czy też sierpniowe bieganie letnie. Także Rowerowy Bieg Piastów ‘23 będzie niecodzienny. Nie tylko za sprawą pięknej pogody (aura zapowiada się wyśmienicie), nie tylko dlatego, że zjedzie kilka tysięcy bikerekbikerów, ich przyjaciół i rodzi i kibiców.

Także dlatego, że podczas Rowerowego Biegu Piastów będzie można pomóc Maksowi z Piechowic. Mieszkaniec sąsiedniego do Szklarskiej Poręby miasta potrzebuje nowej protezy nogi i rehabilitacji. Rodzina 13-latka wystawiła na licytację rower, z którego niestety Maks nie może korzystać. Wydatki związane z niepełnosprawnością chłopca są bardzo wysokie, więc pieniądze z licytacji roweru będą wielką pomocą dla Maksa i jego najbliższych.

fot. Marcin Oliva Soto, źródło BP

Rowerowy to trzeci i ostatni Bieg Piastów w rocznym kalendarzu. Zimowy na biegówkach rozgrywany na przełomie lutego i marca, biegowy — pod koniec sierpnia, a jesienny na dwóch kółkach wypełniają 12-miesięczny cykl w trzech popularnych w Górach Izerskich dyscyplinach sportu i rekreacji.

W programie tegorocznego RBP pojawiło się kilka nowości. Po raz pierwszy rywalizacja potrwa dwa dni. Organizatorzy wydłużyli zawody z uwagi na duże zainteresowanie zawodami. Można było dzięki temu zwiększyć limity uczestnictwa, ograniczane w trosce o izerską przyrodę. Liczba uczestników zwiększy się z niespełna 900 do około półtora tysiąca. Po kilku latach wracają też na trasę, tym razem jako pełnoprawna konkurencja, rowery elektryczne. Nowością jest także osobna kategoria rowerów gravelowych.

fot. Marcin Oliva Soto, źródło BP

Nie zmienią się za to dystanse: 500 metrów oraz 1 kilometr dla dzieci oraz około 20, 40 i 60 km dla dorosłych. Jak zawsze rywalizacja odbędzie się na bardzo atrakcyjnych trasach Gór Izerskich. Zawodnicy przejadą między innymi w pobliżu Stogu górującym nad Świeradowem-Zdrojem oraz przez górskie osady Orle i Izerę. Trasy mają zróżnicowaną nawierzchnię.

Przejazd ułatwią wolontariusze w punktach żywieniowych z przekąskami i napojami. Ciepłej strawy nie zabraknie na mecie, a wisienką na torcie będzie szlem party dla zdobywców Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Przy poczęstunku z grilla spotkają się finaliści najdłuższych dystansów narciarskiego, Letniego Bieg Piastów (po 50 km) oraz Rowerowego Biegu Piastów (60 km / dystans GIGA). Wyczyn zostanie uhonorowany pamiątkową statuetką i sesją zdjęciową na podium.

fot. Marcin Oliva Soto, źródło BP

W sobotni wieczór zawodniczki i zawodnicy będą mieć też okazję do wspólnej zabawy podczas after party na Górskiej Plaży RABARBAR w centrum Szklarskiej Poręby. Jeszcze w Jakuszycach mogą skorzystać ze strefy rodzinnej KGHM Polskiej Miedzi, poszerzyć wiedzę o lesie w strefie edukacyjnej Nadleśnictwa Szklarska Poręba, jak również zrobić zakupy na stoiskach renomowanych producentów akcesoriów sportowych w strefie expo. Bazą zawodów jest Dolnośląskie Centrum Sportu POLANA JAKUSZYCKA — na stadionie będzie start i meta, a w budynku biuro wydawania pakietów startowych, szatnie, depozyt i natryski.

Na wyścigi MINI, MEGA i GIGA nie ma już miejsc, ale wciąż można wykupić start w niedzielnych wyścigach GRAVEL i ELEKTRYK. Są też miejsca na dziecięcą Rowerową Przygodę. Zapisy będą prowadzone w biurze wydawania pakietów startowych. Informacje są na stronie bieg-piastow.pl.

Rowerowy Bieg Piastów organizuje stowarzyszenie Bieg Piastów z pomocą wolontariuszy, partnerów i sponsorów. Sponsorem głównym jest KGHM Polska Miedź. Sponsorem generalnym — PKO Bank Polski. Partnerami technicznymi są Brubeck i Quest. Ponadto zawadom partnerują: Lasy Państwowe, Enervit, Salomon, Fenwicks, VYTYV, Nałęczowianka, Termy Cieplickie, Platinum Mountain Hotel & Spa, Superior Bikes Polska, Dolny Śląsk, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Pieczę medialną na RBP sprawuje Program I Polskiego Radia.

fot. Bike Life, źródło BP

Program dziewiątego Rowerowego Biegu Piastów

piątek, 22 września ‘23

• godz. 12-20
Wydawanie pakietów startowych w Dolnośląskim Centrum Sportu POLANA JAKUSZYCKA

sobota, 23 września ‘23

• godz. 7-17
Wydawanie pakietów startowych w Dolnośląskim Centrum Sportu POLANA JAKUSZYCKA

• godz. 930
START Rowerowej Przygody 1 km

• godz. 10
START dystansu GIGA z sektora 1 — numery 1-150

• godz. 1010
START dystansu GIGA z sektora 2 — numery 151-300

• godz. 1020
START dystansu GIGA z sektora 3 — numery od 301

• godz. 1030
START dystansu MEGA z sektora 1 — numery 500-650

• godz. 1040
START dystansu MEGA z sektora 2 — numery 651-800

• godz. 1050
START dystansu MEGA z sektora 3 — numery od 801

niedziela 24 września ‘23

godz. 7-11
Wydawanie pakietów startowych w Dolnośląskim Centrum Sportu POLANA JAKUSZYCKA

godz. 9
START ELEKTRYK-ów — numery 500-600

• godz. 910
START GRAVEL-ów — numery 700-800

• godz. 930
START Rowerowej Przygody 500 m

• godz. 11
START na dystansie MINI z sektora 1 — numery 1-150

• godz. 1110
START na dystansie MINI z sektora 2 — numery 151-300

• godz. 1120
START na dystansie MINI z sektora 3 — numery od 301


Wydarzenie w kalendarzu: IX Rowerowy Bieg Piastów