Wiosna, więc czas zacząć wielkie dolnośląskie ściganie

I nauguracja największego polskiego cyklu maratonów MTB, Bike Maratonu — już w najbliższą sobotę 13 kwietnia br. Dzień później startuje Szosowy Klasyk, czyli druga edycja cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk. To najliczniej obsadzony w Polsce cykl dla kolarzy szosowych.

Po ponad pięciu miesiącach przerwy, liczonej od finału Bike Maratonu 2023, rowerowe ściganie wraca na trasy. Tradycyjnie sezon zaczyna się w Miękini. W sam raz na przetarcie i rozgrzewkę przed górami w kolejnych startach. To też wymarzone miejsce na przywitanie kolarskiej wiosny.

Bike Maraton ‘24 to w każdej edycji trzy dystanse: krótki, dostępny dla każdego FUN; dłuższy, wymagający już solidnego przygotowania CLASSIC; koronny, przeznaczony dla doświadczonych kolarzy, dystans MEGA. Kto choć trochę zna cykl Bike Maraton ten wie, że gór i wyzwań na najdłuższym dystansie na pewno w tym sezonie nie zabraknie. Na razie czas na szybką, leśną i przyjemną trasę w gminie Miękinia.

FUN będzie miał 21 km, CLASSIC – 35 km, a MEGA – 58 km. W Miękini wraca ją wyścig i MTB dla dzieci – kolejn a odsłon a PKO Ubezpieczenia Junior Race, a dodatkową klasyfikacją Bike Maratonu będą drugie już Mistrzostwa Dolnośląskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

W tym sezonie zawodnicy i zawodniczki startujący w Bike Maratonie tradycyjnie rywalizują w klasyfikacji open, w kategoriach wiekowych i drużynowych.

Trasa zawodów kolarskich w Miękini

BM ’24 zaprasza także do jazdy w klasyfikacji e-bike i do ścigania się w parach – to tegoroczne, anonsowane już wielokrotnie, nowości.

Program

 • godzina 1050 otwarci e zawodów i Kolarskiego Weekendu
 • godzina 11 start y kolejnych sektorów dla dystansów CLASSIC i MEGA
 • godzina 1140 start dystansu FUN
 • godzina 1150 oddzielny start klasyfikacji e-bike: FUN, CLASSIC i pary e-bike
 • godzina 1140 rozpocz ęcie PKO Ubezpieczenia Junior Race

Dekoracje zaplanowane są na godzinę 14, a sobotni Bike Maraton zakończy się po godzinie 17.

Przez cały sezon trwa oczywiście walka w klasyfikacji generalnej na wszystkich trzech dystansach, a zwycięzców całego cyklu poznamy dopiero 12 października, na finałowym maratonie w Świeradowie-Zdroju.

 • 13 kwietnia / Miękinia
 • 5 maja / Jelenia Góra
 • 18 maja / Polanica-Zdrój
 • 8 czerwca / Złotoryja
 • 13 lipca / Bielawa
 • 4 sierpnia / Obiszów
 • 7 września / Szklarska Poręba
 • 21 września / Bardo
 • 12 października / Świeradów-Zdrój

Niedziela w Miękini to wyścig na szosie , a wielu zawodników przyjeżdża tu aby startować i w wyścigu MTB, i w wyścigu szosowym kolejnego dnia. Cykl VeloBank Via Dolny Śląsk przeszedł w tym roku kilka zmian, a inaug u racja się odbyła – w ubiegłym tygodniu serię dolnośl ą skich szosowych wyścigów rozpoczął Ślężański Mnich w Sobótce.

Zmieniły się kryteria i sposób rozstawienia startujących . W tym roku decyduje o tym poziom sportowy. Oprócz obowiązującego od kilku sezonów ścigania na dwóch dystansach (PRO i FUN), mamy też w tym roku możliwość jazdy w ramach klasyfikacji SPORT, HOBBY i ADVENTURE.

W Miękini kolarze będą się ścigać w rundach — na trasie od dwóch do czterech okrążeń, a każda z nich ma nieco ponad 25 km.

Wśród ośmiu tegorocznych wyścigów cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk, który zaczął się i zakończy w Sobótce, mamy cztery Szosowe Klasyki. Pierwszy z nich, już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia w Miękini. Drugi – 8 czerwca w Złotoryi. Trzeci odbędzie się 3 sierpnia w Obiszowie, a czwarty 15 sierpnia w Kowarach (ITT Kowary – Okraj).

Źródło: Grabek Promotion