PRZED NAMI NAJWAŻNIEJSZE BIATHLONOWE WYDARZENIE 2025 ROKU W POLSCE
Po sukcesie organizacyjnym ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów, Szklarska Poręba-Jakuszyce ponownie gościć będą zawody rangi juniorskiego Pucharu IBU. W wydarzeniu planowanym od 16 do 19 stycznia udział wezmą reprezentanci z ponad trzydziestu krajów z całego świata.
Puchar IBU Juniorów to trzeci najważniejszy cykl zawodów organizowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu, który rozgrywany jest z krótką przerwą w okresie pandemii od sezonu 2015/16. Tej zimy najlepsi biathloniści poniżej 22. roku życia startowali już we włoskim Ridnaun oraz szwajcarskim Goms. Zawody w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach będą trzecim przystankiem, który zapowiadany jest jako próba generalna przed planowanymi na końcówkę stycznia Mistrzostwami Europy Juniorów w Altenbergu oraz jako jeden z etapów przygotowań przed Mistrzostwami Świata Juniorów, które na przełomie lutego i marca odbędą się w Ostersund.
W programie startów w Jakuszycach są biegi sprinterskie (16 i 19 stycznia) oraz niezwykle widowiskowe biegi ze startu wspólnego rozgrywane w formule „mass start 60” (18 stycznia). W zawodach udział weźmie rekordowa liczba 290 zawodników i zawodniczek reprezentujących 32 drużyny narodowe.
Liczymy, że czołowe role odegra również reprezentacja Polski, a zwłaszcza jej męska część, która po grudniowych startach jest trzecią siłą w ujęciu drużynowym. Indywidualnie czwarty z zaledwie 20 punktami straty do lidera jest Grzegorz Galica. Do grona faworytów zaliczyć należy reprezentacje Niemiec, Austrii, Włoch oraz Ukrainy. Niewykluczone, że w Jakuszycach ponownie zobaczymy przyszłe gwiazdy biathlonu. Anna Andexer, która rok temu na Polanie Jakuszyckiej sięgnęła po dwa złote medale MEJ, w tym sezonie z powodzeniem reprezentuje Austrię w zawodach seniorskiego Pucharu Świata.
Warto przypomnieć, że otwarte w 2022 roku Dolnośląskie Centrum Sportu jest aktualnie jedynym obiektem biathlonowym w Polsce z licencją Międzynarodowej Unii Biathlonu, która pozwala na organizowanie zawodów rangi międzynarodowej. Obiekt sprawdza się zarówno jako miejsce treningu dla zawodowców przygotowujących się do najważniejszych zawodów, jak i dla amatorów mogących skorzystać z kilkudziesięciu kilometrów tras narciarskich w Górach Izerskich. Miejsce charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem, porównywanym do skandynawskiego, a jego dodatkowym atutem jest sąsiedztwo granicy z Czechami.