Jak się masz turysto? Miło spocząć w cieniu drzew, prawda? Aby czas odpoczynku był przyjemniejszy — opowiem Ci o tym miejscu.
Rozsiadłeś się przy jednej z najwyżej położonych ulic w Szklarskiej Porębie, na wys. ok. 770 m.p.m. Schroniskowa wznosi się jeszcze wyżej, a prowadzi nią, wysoko w Góry Izerskie, znakowany kolorem czerwonym Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Po ok. 60 minutach wędrówki w górę, zaprowadzi do wierzchołka Wysokiego Kamienia położonego na wys. 1058 m n.p.m. Rozciąga się z niego jeden z najpiękniejszych widoków w całych Sudetach: Karkonosze jak dłoni, Góry i Pogórze Izerskie po zachodni horyzont, Kotlina Jeleniogórska, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Piękne wschody i zachody Słońca i Szklarska Poręba niczym makieta… Niełatwo takie widoki się zapomina.
Poza szlakiem czerwonym ze Świeradowa-Zdroju aż po górnośląski Prudnik, przebiega tędy jeszcze jeden szlak turystyczny. To znakowana na czarno trasa wokół Szklarskiej Poręby. Idąc nią na zachód zwiedzimy Białą Dolinę — osiedle miasta, które w największym stopniu zachowało dawny charakter wsi pasterskiej. Z czarnego szlaku można zboczyć na szlak niebieski, który zaprowadzi nas do Wieczornego Zamku — owianych legendą skałek na górze Zwalisko, obok kamieniołomu kwarcu „Stanisław”, a jeszcze dalej na Izerską Łąkę ze słynną Chatką Górzystów.
Wędrując czarnym szlakiem na wschód — dojdziemy do słynnego Wielkiego Zakrętu zwanego od kilkudziesięciu lat Zakrętem Śmierci. Na górujących nad nim skałkach warto się chwilę zatrzymać, bo jest tam taras widokowy z kolejnym fantastycznym widokiem na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Czy wiesz, że żuki to najsilniejsze owady na świecie? Samce żuków gnojarzy z gatunku Onthophagus taurus mogą podnosić ciężary 1141 razy cięższe niż same ważą. To tak, jakby 70-kilogramowy człowiek dźwignął przedmiot ważący 80 ton, np. sześć piętrowych autobusów! Żuki leśne (Anoplotrupes stercorosus) świetnie orientują się w terenie względem położenia Słońca, Księżyca, a nawet światła Drogi Mlecznej.