• Matejki, 58-580 Szklarska Poręba

Jak się masz turysto? Miło spocząć w cieniu drzew, prawda? Aby czas odpoczynku był przyjemniejszy — opowiem Ci o tym miejscu.

 

Przycupnąłeś niedaleko krawędzi głębokiej górskiej doliny rzeki Kamiennej. Oddziela Góry Izerskie od Karkonoszy. Przepiękną panoramę najwyższych gór Sudetów zobaczysz z oddalonego o 5 minut marszu niebieskim szlakiem punktu widokowego. Nieprzypadkowo od dawna zowią go Złotym Widokiem. Tak określane są miejsca skąd roztaczają się nietuzinkowe widoki. Tym przyjemniejsze jest ich podziwianie, że w 2020 r. Miasto Szklarska Poręba, w ramach czesko-polskiego przedsięwzięcia, zbudowało tu nad kilkudziesięciometrowym urwiskiem, nowoczesną i bezpieczną platformę widokową.

Przy szlaku znajduje się kolejna niezwykła atrakcja, naturalna i owiana legendą, osobliwa skała Chybotek. To grupa skał zwieńczona ogromnym głazem zwanym ongiś Misą Cukru, dającym się rozkołysać siłą mięśni nóg.

 

Ze szlaku niebieskiego można skręcić na szlak czarny, prowadzący do urokliwego Wodospadu Szklarki.

W przeciwnym kierunku, za niebieskimi znakami dojść można do centrum Szklarskiej Poręby. Mijając po drodze nieodległą Wlastimilówkę — dom Wlastimila Hofmana, artysty-malarza, ucznia Jacka Malczewskiego, który żył w Szklarskiej Porębie i stworzył tutaj większość swych dzieł. Dom aktualnie jest restaurowany, a zbiory oglądać można w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów — Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie-Średniej, dokąd warto zajrzeć oraz w dwóch miejskich kościołach.

 

Czy wiesz, że biedronki to największy wróg mszyc żywiących się, i przez to je niszczących, roślinami ogrodowymi? Dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa — ponad 600 mszyc w ciągu swojego rozwoju. Zagrożone biedronki wydzielają czasem hemolimfę, która zawiera trujące alakaloidy. Owady używają jej także do odstraszania mrówek broniących mszyc.