Jak się masz turysto? Miło spocząć w cieniu drzew, prawda? Aby czas odpoczynku był przyjemniejszy — opowiem Ci o tym miejscu.
Siedzisz opodal urzędu miejskiego w Szklarskiej Porębie oraz informacji turystycznej, w której dowiesz się wszystkiego, co potrzebne do zwiedzania miasta, poznawania jego atrakcji, korzystania z walorów przyrodniczych oraz krajobrazowych Karkonoszy i Gór Izerskich. Obok krzyżują się ważne szlaki turystyczne, a jeden z nich przebiega właśnie obok tej ławki. To jeden z najważniejszych szlaków w szerokiej okolicy. Przebiega przez całe Sudety i nosi im. Mieczysława Orłowicza — zasłużonego geografa i krajoznawcy. Znakowany jest kolorem czerwonym.
Kolory szlaków nie oznaczają stopnia trudności! Czerwony informuje turystę, iż to szlak najbardziej wartościowy turystycznie, przebiegający przez najciekawsze krajoznawczo punkty. Niebieski jest szlakiem długodystansowym. Zielony – prowadzi do charakterystycznego miejsca. A żółty, to szlak dojściowy, zaś czarny — łącznikowy lub okólny.
Czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim można dojść na Wysoki Kamień lub w przeciwnym kierunku, przez Wodospad Kamieńczyka — na Szrenicę. Szlakiem zielonym dojdziemy do Wodospadu Szklarki, a niebieskim — do Złotego Widoku i skałki Chybotek.
Czy wiesz, że jaszczurki rosną całe życie zrzucając łuski (wylinkę) płatami? Jaszczurki należą do najliczniejszej grupy gadów obejmującej ponad 4000 gatunków. Na terenie Polski żyją cztery z nich: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec zwyczajny (jaszczurka beznoga) oraz murówka zwyczajna. Piąty gatunek — jaszczurka zielona, prawdopodobnie na obszarze Polski wyginęła.