• poniedziałek, 23 września 2024, 17:00-20:00
  • ul. Dworcowa 10, 58-580 Szklarska Poręba
  • http://www.moksial.pl
  • 605 226 941
  • Organizator: 4PERON

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem depresji i zaburzeń nastroju na spektakl „Duży Książę i Czarny Pies”.

 

data: 23.09.24r., godz. 17:00

miejsce: 4PERON, ul. Dworcowa 10

wstęp wolny, obowiązują zapisy od 10.09.24r. pod adresem kultura@mok.szklarskaporeba.pl ,

kontakt: MOKSiAL, www.moksial.pl , kom. 607237998

odbiorcy: młodzież 13 -18 lat, rodzice, nauczyciele, osoby dorosłe

więcej informacji: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy, http://artsit.eu/

https://www.facebook.com/stowarzyszenieinicjatywtworczych.sit.5/

 

 

 

 

o spektaklu…

 

Autorski spektakl „Duży Książę i Czarny Pies” jest skierowane do młodzieży, rodziców i nauczycieli, ale także każdego kto czuje się poruszony tematem depresji i zaburzeń nastroju. Spektakl został zrealizowany  dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2021 oraz zrzutce społecznej.

Inspiracją napisanego przez Roberta Urbańskiego tekstu był „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, spopularyzowana przez Winstona Churchilla metafora depresji-Czarnego Psa oraz warsztaty przeprowadzone z młodzieżą z SP 3 w Polkowicach oraz młodzieżą z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Klubu Gońca Teatralnego z Legnicy.

Duży Książę, tytułowa postać spektaklu kojarzy się z Małym Księciem.

Samotność tego bohatera, jego smutek, zagubienie w niezrozumiałej krainie dorosłych, próba ucieczki w swój indywidualny świat, decyzja, by umrzeć i w ten sposób dostać się na swoją planetę – wszystkie te aspekty łączą go z młodym człowiekiem w depresji i w jakimś sensie z każdym młodym człowiekiem który żył podczas pandemii w izolacji społecznej.

Drugim „bohaterem” spektaklu jest depresja. To Churchill spopularyzował tę jakże trafną metaforę depresji – „czarny pies”, choć tak naprawdę symbolem smutku był on już w poezji Horacego, a jak powszechnie wiadomo, w „Fauście” Goethego ucieleśniał diabelskie zło.

„Są różne przedziwne choroby […] ale jeśli chodzi o najbardziej fundamentalne z medycznych nieszczęść, to nic nie może się równać depresji"– twierdzi jeden z najwybitniejszych współczesnych psychologów, profesor Harvard University Robert M. Sapolsky.

Przyglądając się światu, w którym żyjemy, śledząc wyniki badań, Sapolsky nie pozostawia złudzeń: problem będzie narastał. Otoczeni tłumem ludzi jesteśmy bowiem bardziej niż kiedykolwiek samotni, a gnając za życiowym spełnieniem, nosimy w sobie bolesną pustkę. „Depresja jest absolutnie wyniszczająca i niezwykle powszechna – podkreśla uczony. – WHO podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w 2025 roku będzie drugą”. To oznacza, że albo my sami, albo ktoś z naszego najbliższego otoczenia w ciągu kolejnych kilku lat zapadnie na tę chorobę. Jak rozpoznać depresję, jak się z nią mierzyć, gdzie szukać pomocy? To pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź, by pomóc sobie lub innym. Najważniejsze to poznać swego wroga, a może nawet go oswoić, sprawić, by Czarny Pies stał się naszym posłusznym, ułożonym towarzyszem, który nie wzbudza lęku…

Okres dojrzewania z wszelkimi jego niebezpieczeństwami – psychicznym dyskomfortem, lękami, zmianami nastroju, poczuciem wyobcowania, niepewności co do swoich celów, pragnień, poczucia własnej wartości – jest w ogóle trudnym etapem życia.

Zostawieni sami sobie (albo i wręcz przeciwnie, przytłoczeni nadopiekuńczością) młodzi coraz częściej wpadają w depresyjną pułapkę. Na domiar złego depresja często łączy się u nich z innymi zaburzeniami (ADHD, stany lękowe), tworząc psychiczny labirynt trudny do zbadania nawet przez wprawnego terapeutę.

W tworzeniu spektaklu towarzyszyli nam młodzi ludzie którzy brali udział w warsztatach. Zależało nam na spotkaniu narracji młodzieży i naszych wyobrażeń oraz na pozyskaniu autentycznego, wiarygodnego języka, takiego, jakim młodzież porozumiewa się i mówi o depresji i innych problemach.

Po spektaklu przewidujemy rozmowę, dyskusję z publicznością nt. poruszonych w spektaklu treści.

Warto rozmawiać. Otwierać trudne tematy. Przekonać młodych ludzi, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Są chwile w których tak myślimy, ale one mijają. Wskazać im miejsca gdzie mogą się zwracać po profesjonalną pomoc.

Duży Książę i Czarny Pies
reżyseria: Magda Skiba
muzyka: Marek Litwin i Amadeusz Naczyński
projekcje wideo: Karol Budrewicz i Magda Skiba
konsultacja psychologiczna: Małgorzata Niklasińska
animacja i plakat: Aleksandra Kondracka
obsada: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kaźmierczak; oraz w projekcjach wideo: Aleksandra Krystek, Natalia Cichoń, Iga Bańka, Jakub Kowalski, Borys Podkalicki, Piotr Włodarczyk, Dawid Zawadzki

 

 

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych w Legnicy /Robert Urbański

Jesteśmy organizacją pozarządową wykorzystującą teatr i sztukę jako nie tylko gotową formę artystyczną, lecz również jako pretekst do spotkań, integracji, narzędzie  rozwoju osobistego , edukacji i terapii.

Opieramy się na pracy doświadczonych twórców ( aktorzy, plastycy, muzycy, instruktorzy teatralni, psychoterapeuci) oraz wolontarystycznej pracy młodzieży zainteresowanej aktywnym i twórczym rozwojem swego miasta i regionu.

      W swych działaniach wspieramy i aktywizujemy ludzi wykluczonych społecznie. Od wielu lat prowadzimy grupę wsparcia dla osób chorych psychicznie, ich przyjaciół i rodzin, „Pogotowie Teatralne” i współpracujemy z Domem Pomocy Społecznej w Legnickim Polu.

          Realizujemy projekty w dziedzinie przeciwdziałania patologiom społecznym, poprzez działania artystyczne uczymy asertywności, otwartości i uwrażliwiamy na otaczającą rzeczywistość.

Od kilkunastu lat współtworzymy przy legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej zajęcia teatralne Klub Gońca dla wszystkich grup wiekowych