Dzień Dziecka 1 czerwca 2024
EkoArt - Piknik Przyrodniczy
ul. Słowackiego 13 Szklarska Poręba, Ogród Wyobraźni
Edukacja , sztuka i przyroda z okazji Dnia Dziecka ? Czemu nie!
W tym dniu każdy będzie mógł poczuć się dzieckiem. Wszystkie chwyty dozwolone. Będziemy grzebać w ziemi, brudzić się i biegać na boso. Porozmawiamy o pożytecznych roślinach i zwierzętach, zaaranżujemy przestrzeń Ogrodu Wyobraźni. Na warsztatach rodzinnych wykonamy wiele ciekawych konstrukcji i spotkamy się z prawdziwymi zwierzętami. Będą wielkie bańki mydlane, i mnóstwo beztroskiej zabawy.
Na zakończenie tego obfitującego w różnorodność działań , animacji, atrakcji wydarzenia proponujemy nieco muzycznej energii. Na plenerowej scenie wystąpi zespół Fonike Fare, który przeniesie nas w świat afrykańskich rytmów.
Program EkoArt
13:00 – 17:00
Działania rodzinne - warsztaty
Naturalne łapacze snów
Z naturalnych elementów, plastrów drewna, patyczków czy szyszek wykonamy wymarzony
swój łapacz snów, który również może być idealnym prezentem dla bliskiej osoby.
Prowadzenie Magdalena Miętkiewicz – Gajewska
Absolwentka ASP. Od lat mierzy się z pracą nauczyciela/instruktora/dydaktyka prowadząc warsztaty kreatywne i artystyczne z różnych technik dzieląc się swoją pasją i wiedzą, aby każdy mógł odkryć w sobie artystę, poczuć fascynację tworzenia i wypełnić przestrzenie dobrą energią.
GardenArt warsztaty rękodzielniczo – artystyczne
Na tym warsztacie konieczna i pożądana będzie nieograniczona wyobraźnia uczestników. Wspólnie zastanowimy się nad koncepcją i aranżacją przestrzeni Ogrodu Wyobraźni.
Prowadzenie Monika Krakowska
Absolwentka Akademii Sztuk Wizualnych. Od wielu lat w świat sztuki wprowadza dzieci
i młodzież na warsztatach plastycznych prowadzonych w Moksial-u. Działalność
artystyczną i edukacyjną, miłość do gór łączy skutecznie z pasją narciarstwa.
Schronienia dla nietoperzy – warsztat stolarski
Celem warsztatów jest nie tylko nauka i zabawa, ale również przyczynienie się do ochrony lokalnego środowiska poprzez budowę domków dla nietoperzy. Na warsztatach opowiemy o roli nietoperzy w naszym ekosystemie i dlaczego jest ważne, aby pomagać im w znalezieniu schronienia. Następnie przystąpimy do budowy domków. Uczestnicy, podzielni na zespoły rodzinne, rozpoczną pracę nad własnymi projektami domków dla nietoperzy, korzystając z wcześniej przygotowanych zestawów materiałów.
Prowadzenie Tomasz Marzec
Przyrodnik zafascynowany naturalnymi zależnościami przyrody. Ponadto rzeźbiarz z wieloletnią pasją tworzenia w drewnie.
Epickie Latawce – tęczowa lekkość
Warsztaty tworzenia latawców oparte na radosnym oswojeniu powietrza jako jednego z żywiołów. Inspirujące zajęcia z wykorzystaniem pełnej palety barw i fantazji. Na tych zajęciach , zgłębimy tajniki konstrukcyjne i sprawdzimy czy nasz latawiec wzniesie się hen do nieba…
Prowadzenie : Ewelina Wójtowicz
Absolwentka ASP. Artystka sztuk wizualnych i ceramiki. Miłośniczka sztuki, przyrody i jogi. Koordynatorka i pomysłodawczyni międzynarodowych projektów edukacyjno –kulturalnych.
"Ogród na balkonie, donica w ogrodzie" – rodzinny warsztat ogrodniczy w duchu permakultury
Pomidory i bazylia na balkonie, dżdżownice w kompoście, pachnąca życiem gleba, zdrowe warzywa i owoce na talerzu – o tym i wielu innych tematach porozmawiamy na permakulturowym warsztacie tworzenia ogrodu jadalnego.
Ogród permakulturowy to ogród, w którym na zasadzie obserwacji i naśladownictwa natury, stosujemy ekologiczne rozwiązania, przynoszące trwałe korzyści zarówno dla gleby jaki i dla wartości odżywczych i jakości uprawianych roślin. W ramach warsztatu zbudujemy permakulturowy ogród w skrzyniach drewnianych ze szczególnym uwzględnieniem uprawy krzewów owocowych. Doświadczenie i wiedzę o tym jak przygotować taką skrzynię prawidłowo, każdy z uczestników będzie mógł wykorzystać we własnych uprawach balkonowych lub w swoim ogródku przydomowym. Skoncentrujemy się również na zasadach kompostowania odpadów organicznych tak, aby stały się najlepszym nawozem dla naszych upraw.
Warsztat na którym z pewnością się ubrudzicie. Na tym warsztacie pomoc „dorosłego dziecka” z pewnością się przyda
Prowadzenie Agnieszka Malina Pszonak
miłośniczka pracy z glebą i twórczyni ogrodów z wykorzystaniem dobrych praktyk rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury. Fascynatka agroekologii i regeneratywnych metod prowadzenia gospodarstwa rolnego. Absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o kierunku: rolnictwo ekologiczne. Od wielu lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc warsztaty i konsultacje, pomagając zakładać przydomowe warzywniki, zielniki i sady. Kolekcjonerka nasion i promotorka suwerenności nasiennej. Pasjonatka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do szeroko rozumianej samowystarczalności. Członkini Stowarzyszenia Iseris.
Terenowa Kuchnia Roślinna – coś dla łakomczuchów i wielbicieli zdrowego jedzenia
Na warsztacie wspólnie przyrządzamy potrawy z roślin na co dzień uważanych za chwasty, rozmawiamy
o tym jak dobrać smaki, które rośliny można smażyć czy gotować, a które lepiej podać bez obróbki oraz jak zachować to co w roślinach jest najważniejsze czyli naturalne wartości odżywcze, minerały i witaminy.
W trakcie przyrządzania rozmawiamy o historii polskiej kuchni, o dawnych przepisach i o tym jak było
w czasach kiedy ludzie nie mieli supermarketów a najlepsze składniki obiadów znajdowali wokół domu.
Prowadzenie Maciej Zawierucha
Instruktor Edukacji Ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja, dyplomowany
fitoterapeuta – zielarz. Działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzi od ponad 15 lat. W swoich działaniach kontynuuje tradycje rodzinne, rozwija pasję do roślin, swoimi działaniami nawiązuje również do dawnych zawodów min. Karkonoskich Laborantów.
13:00 – 16:00 Żywa Zagroda
Na najmłodszych uczestników wydarzenia, choć nie tylko, będą czekały zwierzątka z zaprzyjaźnionego Zwierzaczkowa, gospodarstwa Lidii i Roberta Żaczek ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Te przesympatyczne zwierzątka nie mogą się już doczekać spotkania. Są w pełni oswojone i przyjaźnie nastawione do świata. Można je nakarmić, głaskać, szczotkować i przytulić. Brzmi dobrze prawda?
13:00 – 16:00 Strefa animacji i baniek mydlanych
Razem z Vesną zaprosimy was do czarodziejskiego świata animacji i wielkich baniek mydlanych.
Będą gry, zabawy oraz tańce. Nie zbraknie długich tuneli i gumowych gąsienic, fantazyjnych warkoczy i wielkich kolorowych klocków. W tej strefie nie będzie nudy!
16:00 - Koncert Fonike Fare - plenerowa scena muzyczna
Fonike Fare to zespół skupiający kilka osób, których pasją jest kultura Afryki Zachodniej, miłość do lokalnej muzyki oraz pragnienie dzielenia się tą bogatą tradycją z europejską publicznością.
Zapraszamy w podróż do Afryki z Fonike Fare, gdzie delikatnie przeniesiemy na Czarny Ląd, doświadczając mocy bębnów oraz ukojenia płynącego z dźwięku kory.
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie
e:mail: kultura@mok.szklarskaporeba.pl, e:mail: warsztaty@mok.szklarskaporeba.pl