• piątek, 5 kwietnia 2024, 18:00-21:00
  • ul. Dworcowa 10, 58-580 Szklarska Poręba
  • http://www.moksial.pl
  • 663 541 189
  • Cena: wolny
  • Organizator: 4PERON

"Kuźma i przyjaciele" - Gitarą i słowem

Podczas midisażu wystawy rysunku "Nigdy nie jest tak jak zawsze" (podlinkuj prosze do wydarzenia o wystawie)Mirosława Kuźmy wystąpi bardzo oryginalna grupa twórcza "Gitarą i słowem".

W spektaklu słownomuzycznym wystąpią:
Grzegorz Nowicki -słowo
Jacek Rogulski - kompozycje do tekstów Nowickiego, gitara i śpiew
Mirosław Kuźma - performer


Czego się można spodziewać?
Wiersze i wierszowane „bajki - opowieści” Grzegorza Nowickiego zawierają przesłania dotykające tematyki historycznej, społecznej, …w żartobliwy sposób komentują wydarzenia dotyczące naszej codzienności. Usłyszymy też utwory w formie muzycznej. Muzykę do tekstów Nowickiego skomponował i śpiewa z towarzyszeniem gitary i harmonijki ustnej Jacek Rogulski – na co dzień prezenter Muzycznego Radia Dolny Śląsk. Grzegorz Nowicki czyta swoje wiersze, czemu towarzyszy przedstawienie pantomimiczne Mirosława Kuźmy. Odtwarza on role głównych bohaterów prezentowanych opowieści.
Poezja Nowickiego trzyma wysoki poziom artystyczny, porusza ważkie tematy współczesności, zwraca szczególną uwagę na wartości, które powinny towarzyszyć naszemu życiu, szczególny nacisk kładąc na sztukę samodzielnego myślenia i konstruowania wniosków wynikających z obserwacji faktów. Porusza i wzrusza.
Wiersze Nowickiego z dużym powodzeniem prezentowane były w instytucjach kultury od Jeleniej Góry po Wiedeń, gościły w Teatrach, publikowane okazjonalnie w gazetach, almanachach, dostępne są szerokiej rzeszy czytelników na Fb i You Tube. Przedstawienie trwa około 60 minut.
Wieczór z Nowickim i Rogulskim będzie niezapomnianą, poruszającą podróżą w czasie i przestrzeni. Warto podkreślić, że wszystkie utwory literackie wykorzystane w wydarzeniu są autorstwa Grzegorza Nowickiego, a muzykę do nich skomponował Jacek Rogulski-to stanowi o unikatowości projektu.
Autor, Grzegorz Nowicki przeniesie nas do przeszłości poprzez performatywne prezentowanie legend, bajek opartych na dawnych podaniach, ale też faktach historycznych.

Muzyczna strona wydarzenia to utwory skomponowane przez Jacka Rogulskiego. Artysta zaśpiewa wybrane fragmenty tekstów Grzegorza Nowickiego.
W postaci z legend i baśni wcielać się będzie performer Mirosław Kuźma.

Biogramy :
GRZEGORZ NOWICKI – Jeleniogórski antykwariusz, znany z zamiłowania do sztuki i literatury. Przez wiele lat w Antykwariacie Pod Arkadami odbywały się spotkania promujące regionalne wydawnictwa, a także wernisaże artystów malarzy z naszego regionu, które organizował z żoną Beatą. Jeszcze bardziej wpisał się w życie kulturalne regionu publikując opowiadania i wiersze na Fb. Od czasu, gdy wydawnictwo Ad Rem w „Konkursie Ducha Gór” przyznało mu pierwszą nagrodę za zbiór opowiadań i legend „Tak rozmyślał będąc w drodze”, także grono czytelników jego publikacji stale się powiększa. Potem ukazały się kolejno dwa tomiki: „Chciałem zostawić ślad na śniegu” i „Wiersze do czytania”. W projekcie „Noc i dzień. Słowo i obraz” do grafik profesor Agnieszki Cieślińskiej powstały wiersze autorstwa Grzegorza Nowickiego. Wydawnictwo i grafiki prezentowane były na wystawie w Sudeckim Centrum Kultury i Sztuki w Szklarskiej Porębie. . Potem pojawiły się kolejne wspólne projekty z profesor Cieślińską, a wkrótce usłyszymy o kolejnych. Współpracował również z malarzem Ryszardem Tyszkiewiczem . Teraz pracuje nad projektem związanym z punktową, czarnobiałą fotografią.

JACEK ROGULSKI – Jeleniogórzanin, reporter Muzycznego Radia Dolny Śląsk. W tym projekcie także kompozytor, muzyk i konferansjer. Przed laty współpracował z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Ma w swoim dorobku artystycznym kompozycje do spektakli teatralnych. Występował także na scenie teatralnej. Po latach przerwy w życiorysie muzycznym, pod wpływem poezji Grzegorza Nowickiego, odkurzył warsztat twórczy i zaczął komponować muzykę do tekstów jeleniogórskiego literata. Śpiewa z akompaniamentem gitary i harmonijki ustnej.