I Festiwal historyczny w Szklarskiej Porębie

Zainteresowanie historią nieustannie rośnie. Co raz więcej mieszkańców i gości Szklarskiej Poręby chce wiedzieć jaka była przeszłość miejscowości i okolicy. Ta dawna, i też ta mniej odległa w czasie; wielka i ta załkiem zwyczajna, dotycząca zwykłych ludzi.

Dlatego Miejski Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej postanowił poświęcić tematowi lokalnej historii wydarzenie kulturalne i 30 września 2023 roku odbędzie się po raz pierwszy w mieście między Karkonoszami i Górami Izerskimi — Festiwal historyczny.

Miejsce także będzie historyczne: odnowiona poczekalnia dworca kolejowego w Szklarskiej Porębie-Górnej, zamieniona na salę widowiskową.

W programie nie zabrakło opowieści o skarbach,  o mniej znanej przeszłości, o lokalnych tajemnicach i niepublikowanych dotychczas odpowiedzi na zagadki XX w.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Program festiwalu

godz. 11 Wojenne tajemnice Karkonoszy

Maciej Primke i Robert Szczerepa

Robert Primke i Maciej Szczerepa są historykami specjalizującymi się w dziejach Śląska, głównie w trakcie II wojny światowej. Autorzy i współautorzy kilkudziesięciu książek. Od kilku lat prowadzą na FB popularny profil "Bóbr 1945".

godz. 1230 Skarb generała w Szklarskiej Porębie

Krzysztof Krzyżanowski

Prawnik z wykształcenia, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. W l. 2003-10 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku.

 

przerwa kawowa

 

godz. 14 Dramatyczne świadectwa historii XX wieku  Uwaga ! Zmiana w programie

Z powodów osobistych nie przybędzie na Festiwal Łukasz Kazek. Zamiast niego wystąpi Krzysztof Krzyżanowski z prelekcja pt. Kopalnie Hilfe Gottes w Szklarskiej Porębie.

 

godz. 1530 Zabójcze Karkonosze

Justyna Kość

Znawczyni historii dawnego Karpacza; współautorka książki Zabójcze Karkonosze (2023)

 

godz. 1630 Polskie skarby pod Karkonoszami

Szymon Wrzesiński

Dolnośląski historyk, autor ponad trzydziestu książek, w tym wielu bestsellerów historycznych opisujących dzieje, zagadki, nieznane epizody historii Dolnego Śląska.


Organizatorem Festiwalu historycznego jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.